Przejdź do treści

yourmovie.pl – nagrywanie fimów

Jak wygląda profesjonalna produkcja filmowa?

Stworzenie filmu nie jest łatwym zadaniem, o czym twórcy bardzo szybko się przekonują. Jest to kosztowna inwestycja, czasochłonny i skomplikowany proces. Składa się z wielu etapów i szeregu działań, które decydują o finalnym rezultacie. Wymagane jest zorganizowanie odpowiedniego zaplecza sprzętowego i zatrudnienie kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. Stworzenie scenariusza to tylko wierzchołek góry lodowej. Do koordynowania pracy na planie potrzebnych jest wiele osób, a po nakręceniu materiału trzeba jeszcze zadbać o odpowiedni jego montaż.

3 etapy produkcji filmowej

Profesjonalna produkcja filmowa składa się z trzech etapów. Wszystko zaczyna się od preprodukcji, potem mamy produkcję, a następnie mówi się o postprodukcji. Produkcja dotyczy okresu zdjęciowego, podczas którego wykorzystywanych jest wiele specjalistycznych sprzętów i urządzeń. Na planie znajdują się scenarzyści, montażyści, kamerzyści, dźwiękowcy i szereg osób odpowiedzialnych za konkretne czynności. Wszystkie etapy produkcji przeprowadzane są w stałej i chronologicznej kolejności. Jeśli wystąpią jakieś trudności i przykładowo zabraknie materiałów, następuje przestój, po czym wznowienie dodatkowego okresu zdjęciowego.

Często okres zdjęciowy poprzedzony jest zdjęciami próbnymi w celu ocenienia tego, jak będzie się w rzeczywistości prezentowała wizja reżysera/scenarzysty. Na etapie preprodukcja ustala się wszystkie główne założenia dotyczące tworzonego filmu. Miejsce ma opracowanie scenariusza, zatytułowanie filmu i znalezienie reżysera. Konieczne jest poszukanie funduszy na realizację produkcji filmu, zatrudnienie osób odpowiedzialnych za jego realizację. Preprodukcja dotyczy castingów w celu znalezienia najlepszych aktorów i statystów.

Wszystko ustalone, można przejść do filmowania

Po zaakceptowaniu wszystkich ustalonych założeń filmu można przejść do kolejnego etapu, czyli do okresu zdjęciowego. To właśnie tutaj na scenę wchodzą aktorzy, z udziałem których nagrywa się wszystkie sceny. Niezbędni okazują się być scenografowie, charakteryzatorzy, kostiumografowie, styliści. Zatrudnia się także osoby odpowiedzialne za wybranie odpowiednich lokalizacji do nakręcenia scen. Ostatnim etapem jest postprodukcja, czyli prace związane z metrażem, dodawaniem ścieżek dźwiękowych i efektów specjalnych. Miejsce ma także korekta barw, nakładanie specjalnych filtrów.

Wbrew pozorom to nie okres zdjęciowy jest najbardziej czasochłonny, ale właśnie postprodukcja. Może ona przeciągnąć się w czasie do paru czy nawet kilku lat. Zanim film będzie gotowy do wyświetlenia na dużym ekranie, mija zwykle sporo czasu.